Spíte o víkendech pozdě? Podle nové studie možná stárnete rychleji

Zdravý spánek je důležitý pro naše fyzické a duševní zdraví, ale stejně tak je běžné, že mnoho dospělých má problémy a poruchy související se spánkem. Dále je podle posledních výzkumů problematické nejen málo a špatně spát, ale také spát nepravidelně a příliš, třeba o víkendech.

Podle údajů asi 1 ze 3 dospělých uvádí, že každý den nemá dostatek spánku. Předchozí studie spojovaly nedostatek spánku s řadou duševních a fyzických poruch, včetně srdeční chorobamrtvice, obezita a demence. Ani zotavení ze spánku a nepravidelný odpočinek však nemusí našemu tělu přinést velký užitek.

Bohužel však tlak práce a rodiny může mnoha dospělým téměř znemožnit dodržovat zdravý spánkový režim.

V tomto smyslu nový výzkum z University of Augusta v Georgii uvádí, že pokusit se nahradit ztracené hodiny spánku, třeba tím, že budete o víkendu spát pozdě, vás může přimět předčasně zestárnout.

studuji

Ve studii Augusta, publikované v časopise Zdraví spánkuvědci vyhodnotili data od 6 052 dospělých, kteří se zúčastnili Národní průzkum zdraví a výživy Spojených států amerických v letech 2011 až 2014. Hodnotily se parametry spánku, jako je délka, účinnost a nepravidelnost, a také fyziologické markerybiologické stárnutí.

V této studii jsme zjistili, že delší víkendový regenerační spánek je spojen se zrychleným biologickým stárnutím.

Předchozí studie spojovaly sociální jet lag a zotavení ze spánku se sníženou kognitivní výkonností, obezitou, cukrovkou, hypertenzí a poruchami nálady. Co přesně ale za těmito negativními výsledky stojí, není zcela jasné. Nejpravděpodobnějším viníkem je narušení našeho vnitřního cirkadiánního rytmu.

Naše těla jsou řízena řadou vnitřních hodin kalibrovaných různými faktory. The kardiostimulátor Konečná podoba těla se nachází v našem mozku a každé ráno se obnovuje světlem. Pokud však zažíváme denní světlo každý den v jinou dobu, naše vnitřní tělesné hodiny mohou být nesynchronizované, což může následně ovlivnit fungování našeho těla.

Co když ale máte malé děti, pracujete na nepravidelné směny nebo prostě musíte do práce opravdu brzy vstávat? Výzkumníci uvedli, že:

Faktory moderního životního stylu, jako je zvýšená expozice světlu, noční aktivity a všudypřítomné používání elektronických médií a mobilních zařízení, jsou ve skutečnosti hlavními faktory, které přispívají k odchylce od spánku; Doufáme, že naše studie je probuzením ke snížení úrovně těchto faktorů nezdravého životního stylu.

Následuj nás na Telegram | Instagram | Facebook | Tik tak | Youtube

Zdroj: ScienceDirect

Mohlo by to pro vás být zajímavé:

Loading...
begonie